intrface forside
English
Print
Tilbage

Foreningen intrface medlemsliste

Bestyrelse
Lone Eibye Mikkelsen, rektor, Aarhus Katedralskole, 8912 3400, le@akat.dk
Jens Skov, rektor, Horsens Gymnasium, 7626 1500, jsk@horsensgym.dk
Anja Nørgaard Lange, rektor, Teknisk Gymnasium Silkeborg, 8923 4000, ala@tss.dk
Bodil Olesen, museumsleder, Kvindemuseet, 2545 4530, 
bo@kvindemuseet.dk
Britta Andersen, museumsleder, Gl. Estrup Herregårdsmuseet, 8648 3001, 
ba@gammelestrup.dk
Ole Puggaard, museumsleder, Danmarks Industrimuseum, 7562 0788, olep@industrimuseet.dk
Sally Thorhauge, ph.d., Center for Museologi, Aarhus Universitet, 8716 1235, st@horsensgym.dk


Foreningen intrface - sekretariat
 
Sally Thorhauge, Horsens Gymnasium, st@horsensgym.dk
Ole Puggaard, Danmarks Industrimuseum, olep@industrimuseet.dk
foreningen intrface tlf. 7562 0788

Opdateret oversigt april 2017

Partnerskaber

intrface MIDT

Bjerringbro Gymnasium (8668 3600)
Dorte Gade, rektor, dg@bggym.dk 
Dorthe Wolff, dansk, fransk, dw@bggym.dk 
Energimuseet (8668 4211)
Jytte Thorndahl, jt@energimuseet.dk 
Erik Jørgensen, ej@energimuseet.dk 
Maria Schaldemose Kristensen, msk@energimuseet.dk

Bjerringbro Gymnasium (8668 3600)
Signe Skovmand, matematik, fysik, ss@bggym.dk
Carl Otto Christiansen, samfundsfag, historie, cc@bggym.dk
Finn Troldtoft Pedersen, matematik, fysik, fp@bggym.dk
Anders Hüche, fysik, hu@bggym.dk
Mogens Ebbesen Nielsen, historie, mn@bggym.dk
Karsten Kastberg Nielsen, historie, matematik, kn@bggym.dk
Henrik Mortensen, historie, hm@bggym.dk 
Danmarks Industrimuseum (7562 0788)
Ole Puggaard, museumsleder, olep@industrimuseet.dk
David Olsen, david.olsen@industrimuseet.dk



Egå Gymnasium
 (8912 4262)
Adam Etches, rektor, fysik, matematik, ae@egaa-gym.dk 
Lise Mark, billedkunst, engelsk, lm@egaa-gym.dk
Kirsten Skov, dansk, mediefag, ks@egaa-gym.dk
Cathrine Gad, dansk, idræt, cg@egaa-gym.dk
Torben Benoni, fysik, matematik, filosofi, astronomi, tb@egaa-gym.dk
Naturhistorisk Museum  (8612 9777) 
Pernille Mølgaard Andersen, pma@naturhist.dk


Egå Gymnasium
(8912 4262)
Adam Etches, rektor, fysik, matematik, ae@egaa-gym.dk 
Lise Mark, billedkunst, engelsk, lm@egaa-gym.dk
Cathrine Gad, dansk, idræt, cg@egaa-gym.dk
Torben Benoni, fysik, matematik, filosofi, astronomi, tb@egaa-gym.dk
Steno Museet/Science Museerne Aarhus Universitet (8715 5415)
Kamma Lauridsen, kamma.lauridsen@si.au.dk



Herning Gymnasium
 (9722 1066))
Anette Pedersen, samfundsfag, ap@herning-gym.dk 
Hanne Marie Hørlyk, billedkunst, samfundsfag, hmh@herning-gym.dk
Annemarie Aarslev-Stankiewicz, billedkunst, tysk, aaa@herning-gym.dk 
HEART Kunstmuseum (9712 1033)) 
Anja Lemcke Stær, als@heartmus.dk 



Holstebro Gymnasium (9741 4222)
Hans Vangsgaard, rektor, samfundsfag, geografi, hv@hogym.dk
Sarah Brems Thayer, historie, engelsk, st@hogym.dk 
Ane Charlotte Sølvsten, billedkunst, dansk, cs@hogym.dk
Holstebro Museum (9611 5010))
Ingeborg Svennevig, museumsleder, ingeborg.svennevig@holstebro-muusem.dk
Ann Bodilsen, ann.bodilsen@holstebro-museum.dk


Horsens Gymnasium (7625 1500) 
Jens Skov, rektor, samfundsfag, erhvervsøkonomi, jsk@horsensgym.dk
Elsebeth Petersen, fysik, matematik ep@horsensgym.dk
Danmarks Industrimuseum (7562 0788)
Ole Puggaard, museumsleder, olep@industrimuseet.dk
David Olsen, david.olsen@industrimuseet.dk


Horsens Gymnasium (7625 1500) 
Jens Skov, rektor, samfundsfag, erhvervsøkonomi, jsk@horsensgym.dk
Elsebeth Petersen, fysik, matematik ep@horsensgym.dk
Sally Thorhauge, engelsk, billedkunst, st@horsensgym.dk
Naturhistorisk Museum (8612 9777)
Henrik Sell, sell@nathist.dk
Pernille Mølgaard Andersen, pma@nathist.dk


Horsens HF & VUC (7929 5000)
Dinna Balling, rektor, db@horsenshfogvuc.dk
Trine Aasø Rasmussen, engelsk, billedkunst, design, tr@horsenshfogvuc.dk
Danmarks Industrimuseum (7562 0788)
Ole Puggaard, museumsleder, olep@industrimuseet.dk
David Olsen, david.olsen@industrimuseet.dk


Horsens Statsskole og HF (75629033) 
Flemming Steen Jensen, rektor, dansk, psykologi, fs@hs-gym.dk 
Elisa Andersen, dansk, historie, latin, ea@hs-gym.dk 
Horsens Museum / Fængselsmuseet (21288648)
Maria Berg Briese, mbbr@horsens.dk
Anne Katrine Nagel Christensen, aknc@horsens.dk


Langkær Gymnasium (8624 2011) 
Victor Kjærulff, billedkunst, historie, oldtidskundskab, vk@langkaer.dk
Lene Østergaard, billedkunst, dansk, loe@langkaer.dk
Torben Pallesen Jensen, naturgeografi, tj@langkaer.dk
Barbara Dunn, historie, engelsk bd@langkaer.dk
Den Gamle By 
(8612 3188)
Anne Marie van Dassen Løfting, aml@dengamleby.dk
Marianne Bager, mb@dengamleby.dk
Henning Lindberg, hl@dengamleby.dk


Learnmark Horsens
 (88163600)
Ulla G. Frederiksen, uf@learnmark.dk 
Else Jean Jensen, eej@learnmark.dk 
Karin Bentsen, kben@learnmark.dk 
Peter Larsen, pla@learnmark.dk 
Danmarks Industrimuseum (7562 0788)
Ole Puggaard, museumsleder, olep@industrimuseet.dk
David Olsen, david.olsen@industrimuseet.dk


Marselisborg Gymnasium (8626 6200)
Dan Mikkelsen, idræt, historie, dm@mgym.dk
Jens Aarup Rasmussen, historie og oldtidskundskab, jr@mgym.dk 
Kirsten Skov, dansk, mediefag, rektor, ks@mgym.dk 
Moesgård Museum (8716 1016)
Jeanette Varberg, jv@moesgaardmuseum.dk
Ane Bonde Rolsted, abr@moesgaardmuseum.dk
Camilla Bjarnø, cb@moesgaardmuseum.dk
Rikke Olafsen, rio@dream.dk
Thea Skaanes, ts@moesgaardmuseum.dk




Paderup Gymnasium (8641 6677)
Helge Haahr, historie, dansk, hh@paderup-gym.dk
Anne-Mette Munk Marker, samfundsfag, filosofi, Ma@paderup-gym.dk 
Janni Skovvang, historie, latin, religion, js@paderup-gym.dk 
Tina Maimburg, historie, fransk, tm@paderup-gym.dk
Gl. Estrup Herregårdsmuseet (8648 3001)
Britta Andersen, museumsleder, ba@gammelestrup.dk
Stine Lucia Rasmussen, slr@gammelestrup.dk 
Helle Ingerslev Kristensen, hik@gammelestrup.dk


Randers Statsskole (8641 0844):
Lone Nørdam Jespersen, engelsk, dansk, fe@rs-gym.dk 
Lene Feldstein, samfundsfag, historie, fe@rs-gym.dk
Museum Østjylland (8712 2600):
Helle Lebahn Bentzen, hlb@museumoj.dk 
Inger Marie Hyldgaard, imh@museumoj.dk 
Tina Bjerregaard, tb@museumoj.dk


Risskov Gymnasium (8621 4077)
Katrine Charlotte Busk, historie og billedkunst, bu@risskov-gym.dk
Kirsten Elers Koch, historie, idræt, filosofi, ek@risskov-gym.dk
Den Gamle By (8612 3188) 
Anne Marie van Dassen Løfting, aml@dengamleby.dk
Marianne Bager, mb@dengamleby.dk 
Henning Lindberg, hl@dengamleby.dk
 


Rødkilde Gymnasium (7582 0488)
Bodil Bruhn, historie, billedkunst, bb@roedkilde-gym.dk
Center for Bevaring af Kulturarv - Konserveringscentret Vejle (7662 1155) 
Lise Ræder Knudsen, leder, lrk@konsv.dk



Dansk Landbrugsmuseum Gl. Estrup (8648 3444)
Peter Bavnshøj, museumsleder, pb@gl-estrup.dk 
Irene Hellvik, ih@gl-estrup.dk 
Jens Aage Søndergaard, jaas@gl-estrup.dk


Skanderborg Gymnasium (8652 2333)
Jakob Thulesen Dahl, rektor, jd@skanderborg-gym.dk 
Morten Munk, historie, samfundsfag, mu@skanderborg-gym.dk 
Peter Langberg, naturgeografi, pl@skanderborg-gym.dk 
Skanderborg Museum (8652 2499)
Lene-Høst Madsen, museumsleder, lhm@skanderborgmuseum.dk 
Charlotte Abildgaard Paulsen, cap@skanderborgmuseum.dk 


Struer Statsgymnasium (9785 4300)
Majken Miller, historie, idræt, mmi@stgym.dk
Erling Høiberg, historie, dansk, eho@stgym.dk 
Jesper Nørgaard Andersen, fysik, matematik, jna@stgym.dk
Struer Museum (9785 1311)
Jesper Bækgaard, museumsleder, jesper@struermuseum.dk 
Majken S. Høgh, majken@struermuseum.dk 


Teknisk Gymnasium Silkeborg (8923 4000)
Anja Nørgaard Lange, rektor, ala@tss.dk 
Mogens Holm, teknologihistorie, mho@tss.dk
Museum Silkeborg/Blicheregnens Museum (8682 1499)
Keld Dalsgaard Larsen, kld@silkeborgmusem.dk 
Margrethe Rasmussen, mr@silkeborgmuseum.dk 


Tradium, Randers HHX (7011 1010)
Dorte Wettergreen Mulvad, studierektor, dwm@tradium.dk
Anne Frøkiær, dansk, medievidenskab, anne.froekiaer@tradium.dk 
Karin Pedersen, dansk, historie, kpe@tradium.dk
Museum Østjylland (8712 2600):
Helle Lebahn Bentzen, hlb@museumoj.dk 
Inger Marie Hyldgaard, imh@museumoj.dk
Tina Bjerregaard, tb@museumoj.dk


Tørring Gymnasium (7580 1844)
Johannes Grønager, rektor, fysik, musik, jg@toerring-gym.dk
Ella Østergaard, billedkunst, engelsk, eoe@toerring-gym.dk 
Frank Grønlund Jørgensen, biologi, fysik, fg@toerring-gym.dk
Inger Lehmann, engelsk, spansk, il@toerring-gym.dk
Moesgård Museum (8716 1016)
Jeanette Varberg, jeanette@nytmuseum.dk 
Ane Bonde Rolsted, ane.bonde.rolsted@moesmus.dk
Camilla Bjarnø, camilla@nytmuseum.dk
Rikke Olafsen, rio@dream.dk
Thea Skaanes, ts@moesgaardmuseum.dk



Tørring Gymnasium (7580 1844)
Ella Østergaard, billedkunst, engelsk, eø@toering-gym.dk 
Frank Grønlund Jørgensen, biologi, fysik, fg@toering-gym.dk
Inger Lehmann, engelsk, spansk, il@toerring-gym.dk
Center for Bevaring af Kulturarv - Konserveringscentret Vejle (7662 1155) 
Lise Ræder Knudsen, leder, lrk@konsv.dk



Vestjydsk Gymnasium Tarm (VGT): 
(9737 1833)
John Frederiksen, vicerektor, historie, geografi, erhvervsøkonomi, jf@vgt.dk 
Peter Roesgaard, historie, idræt, pr@vgt.dk 
Ringkøbing-Skjern Museum (9736 2343)
Kim Clausen, museumsleder, kc@levendehistorie.dk 
Christian Ringskou, cr@levendehistorie.dk 
Per Lunde Lauridsen, pll@levendehistorie.dk 


Viborg Gymnasium og HF (8667 1533)
Mads Fjendsbo, rektor, historie, idræt, mf@vghf.dk
Ditte Skovgaard-Hansen, billedkunst, dansk, ds@vghf.dk 
Henrik Damgaard Andersen, historie, ha@vghf.dk 
Skovgaard Museet (8662 3975)
Anne-Mette Villumsen, amv@skovgaardmuseet.dk 
Cecilie Asaa, ca@skovgaardmuseet.dk


Viborg Gymnasium og HF (8667 1533)
Ditte Skovgaard-Hansen, billedkunst, dansk, ds@vghf.dk 
Henrik Damgaard Andersen, historie, naturgeografi, ha@vghf.dk
Viborg Museum 
(8787 3838)
Brian Wiborg, brwi@viborg.dk
Peter H. Iversen, pei@viborg.dk 
Dan Ersted Møller, dem@viborg.dk 
Rikke Johansen Smidt, rij@viborg.dk


Viby Gymnasium og HF 
(8734 8000)
Birgit Grunnet, religion, oldtidskundskab, dansk, gr@vibygym.dk
Sanne Fredsted, oldtidskundskab, sf@vibygym.dk
Anne Munk Højte, samfundsfag, historie, erhvervsøkonomi, ah@vibygym.dk 
Danmarks Industrimuseum (7562 0788)
Ole Puggaard, museumsleder, olep@industrimuseet.dk
David Olsen, david.olsen@industrimuseet.dk


Aarhus Katedralskole 
(8912 3400)
Lone Eibye Mikkelsen, rektor, fransk, erhvervsøkonomi, le@akat.dk
Karen Kolding, historie, psykologi, kk@akat.dk
Karen Vibe-Pedersen, biologi, kemi, fysik, naturfag, vp@akat.dk 
Anders Ølgaard Larse, en, fi, al@akat.dk
Per Overgaard, it, la, old, ov@akat.dk
Niels Jørgensen, historie, fysik, nj@akat.dk 
Lene Ipsen, græsk, historie, oldtidskundskab, ip@akat.dk 
Antikmuseet (8942 2289)
Vinnie Nørskov, museumsleder, klavn@cas.au.dk


Aarhus Katedralskole
(8912 3400)
Lone Eibye Mikkelsen, rektor, fransk, erhvervsøkonomi, le@akat.dk
Karen Kolding, historie, psykologi, kk@akat.dk
Karen Vibe-Pedersen, biologi, kemi, fysik, naturfag, vp@akat.dk
Anders Ølgaard Larse, en, fi, al@akat.dk
Per Overgaard, it, la, old, ov@akat.dk
Niels Jørgensen, historie, fysik, nj@akat.dk
Lene Ipsen, græsk, historie, oldtidskundskab, ip@akat.dk
Kvindemuseet (8618 6470)
Bodil Olesen, museumsleder, bo@kvindemuseet.dk 
Anne Svenning, as@kvindemuseet.dk
Julie Rokkjær Birch, jrb@kvindemuseet.dk 

Aarhus Katedralskole (8912 3400)
Lone Eibye Mikkelsen, rektor, fransk, erhvervsøkonomi, le@akat.dk
Karen Kolding, historie, psykologi, kk@akat.dk
Karen Vibe-Pedersen, biologi, kemi, fysik, naturfag, vp@akat.dk 
Anders Ølgaard Larse, en, fi, al@akat.dk
Per Overgaard, it, la, old, ov@akat.dk
Niels Jørgensen, historie, fysik, nj@akat.dk 
Lene Ipsen, græsk, historie, oldtidskundskab, ip@akat.dk 
Mette Wilkens, billedkunst, engelsk, mw@akat.dk
Museum Ovartaci
Mia Lejsted, mia@ovartaci.dk, mia.bone@pås.rm.dk



Århus Tekniske Skole (8937 3533)
Margrethe Kofoed Jensen, dansk, teknologihistorie, sprog, mkj@ats.dk 



Nr. Nissum Læreruddannelse og HF (8755 3255) (8787 3838)
Per Fischer, HF-inspektor, pef@via.dk 
Kirsten Bak Andersen, kba@via.dk




intrface NORD


Hasseris Gymnasium (9632 7110) 
Anders Bach Jensen, rektor, historie, oldtidskundskab, religion, ab@hasseris-gym.dk 
Pia Blendvig, billedkunst, pb@hasseris-gym.dk 
KUNSTEN (9982 4100)
Gitte Ørskou, museumsleder, goe-kultur@aalborg.dk
Stinna Toft Hald, stoh-kultur@aalborg.dk
Peter Juul, pjj@kunsten.dk 


Tradium HHX Mariagerfjord 
(7011 1010)
Anette Skovlykke Nielsen, ani@tradium.dk
GASmuseet (5371 5120) 
Hanne Thomsen, museumsleder, hanne@gasmuseet.dk
Peter Hørup, peter@gasmuseet.dk



Vesthimmerlands Gymnasium og HF (9862 2577)
Jette Poulsen, rektor, matematik, fysik, jp@vhim-gym.dk 
Morten Severin, historie, idræt, ms@vhim-gym.dk 
Carsten Svejstrup Sørensen, matematik, fysik cs@vhim-gym.dk
Dorthe Nielsen, matematik, historie, dn@vhim-gym.dk 
Eva Auken, historie, idræt, au@vhim-gym.dk 
Jeff Klintø, historie, samfundsfag, jk@vhim-gym.dk 
Vesthimmerlands Museum (9862 3577)
Broder Berg, mail@vmus.dk
Kim Callesen, mail@vmus.dk
Kim Ørsted Iversen, mail@vmus.dk

Vesthimmerlands Gymnasium og HF
(9862 2577)
Jette Poulsen, rektor, matematik, fysik, jp@vhim-gym.dk 
Morten Severin, historie, idræt, ms@vhim-gym.dk 
Carsten Svejstrup Sørensen, matematik, fysik cs@vhim-gym.dk
Dorthe Nielsen, matematik, historie, dn@vhim-gym.dk 
Eva Auken, historie, idræt, au@vhim-gym.dk 
Jeff Klintø, historie, samfundsfag, jk@vhim-gym.dk 
GASmuseet (5371 5120) 
Hanne Thomsen, museumsleder, hanne@gasmuseet.dk
Peter Hørup, peter@gasmuseet.dk

Aalborg Katedralskole (9631 3770)
John William Riedel, engelsk, historie, jr@aalkat-gym.dk
KUNSTEN (9982 4100) 
Gitte Ørskou, museumsleder, goe-kultur@aalborg.dk
Stinna Toft Hald, stoh-kultur@aalborg.dk
Peter Juul, pjj@kunsten.dk 



Museet for Thy og Vester Hanherred/Thisted Museum (9792 0577)
Jytte Nielsen jytte@thistedmuseum.dk
Charlotte Boje Andersen, charlotte@thistedmuseum.dk


intrface SYD


Campus Vejle 
(7216 2830)
Jacob Lund, jlu@campusvejle.dk
Britta Nygaard Villumsen, bnv@campusvejle.dk 
Give-Egnens Museum  (7573 9375)
Mette Vibjerg Hansen, mvh@gem.dk


Rybners Gymnasium (7913 4511)
Renate Schröder-Petersen, rsp@eucvest.dk 
Varde Museum (7522 0877) 
Anja Høegh, ah@vardemuseum.dk
Pernille Østergaard Sørensen, pos@vardemuseum.dk 
Anders Bloksgaard Poulsen, abp@varedemuseum.dk


Rødkilde Gymnasium (7582 0488) 
Hans Erik Duschek-Hansen, rektor, historie, tysk, dh@roedkilde-gym.dk
Bodil Bruhn, historie, billedkunst, bb@roedkilde-gym.dk
Center for Bevaring af Kulturarv - Konserveringscentret Vejle (7662 1155) 
Lise Ræder Knudsen, leder, lrk@konsv.dk


Varde Gymnasium (7522 1611) 
Per Eslund, tysk, historie, pe@vardegymnasium.dk 
Lone Hansen, biologi, bioteknologi, kemi, lh@varde-gym.dk
Frederik Højberg, Nielsen, biologi, bioteknologi, kemi, fn@varde-gym.dk
Varde Museum (7522 0878)
Anja Høegh, ah@vardemuseum.dk
Pernille Østergaard Sørensen, pos@vardemuseum.dk 
Anders Bloksgaard Poulsen, abp@vardemuseum.dk

Vejen Gymnasium (7536 3277) 
Lars Amdisen Bossen, rektor, historie, fransk, engelsk, lbo@vejengymnasium.dk
Asbjørn Hansen, historie, samfundsfag, as@vejengymnasium.org
Esben Hanssen, geografi, historie, ha@vejengymnasium.org
Katrine Thorkilsen, engelsk, historie, kthorkilsen@hotmail.com
Anne Eriksen, dansk, historie, ae@vejengymnasium.org
Mirela Redzic, matematik, historie, mirela@redzic.com
Museet på Sønderskov (7538 3866)
Bo Ejstrud, museumsleder, be@sonderskov.dk
Lars Grundvad, lg@sonderskov.dk
Martin Egelund Poulsen, mep@sonderskov.dk
Nick Schaadt, ns@sonderskov.dk

Billund Museum (7972 7490) 
Ole Bisbjerg, konstitueret leder, obi@billund.dk
Laila Toudal, lto@billund.dk



intrface SJÆLLAND


Københavns Åbne Gymnasium (3646 3350) 
Maya Müller, historie, religion, mm@kg.dk
Dres Bertelsen, historie, idræt, db@kg.dk
Michael Thing, innovation, historie, idræt, mit@kg.dk
Arbejdermuseet (3393 2575)
Ane Riis Svendsen, Ane.Riis.Svendsen@arbejdermuseet.dk 
Linda Nørgaard Andersen, linda.noergaard.andersen@arbejdermuseet.dk


Midtsjællands Gymnasium (5768 1140))
Janne Gjerløv, matematik, fysik, kemi, jg@msg-gym.dk 
Camilla Munch-Hansen, dansk, religion, mh@msg-gym.dk 
Vibeke Stabel Schmidt, engelsk, billedkunst, vs@msg-gym.dk 
Anne-Mette Petersen, historie, religion, ap@msg-gym.dk 
Vikingeskibsmuseet 
(4630 0200)
Kathrine Noes Sørensen, kns@vikingeskibsmuseet.dk 

 

Roskilde Gymnasium (4635 3444) 
Bo Knudsen, idræt, musik, rgbk@roskilde-gym.dk 


Øhavsmuseet 
(2261 3358)
Mette Broch Jakobsen, mbj@ohavsmuseet.dk