Du kan printe listen ved at trykke ctrl+p

 

(Opdateret august 2019)

 

Bestyrelse

 

Lone Eibye Mikkelsen, rektor, Aarhus Katedralskole, 8912 3400, le@akat.dk

Allan Friis Clausen, rektor, Paderup Gymnasium, 8912 4325, ac@paderup-gym.dk 

Karen Munk Rasmussen, vicerektor, Rybners Tekniske Gymnasium, 6120 0049, kmr@rybners.dk

Britta Andersen, museumsleder, Gl. Estrup Herregårdsmuseet, 8648 3001, ba@gammelestrup.dk

Brian Wiborg, museumsleder, Viborg Ny Museum, 8787 3800, brwi@viborg.dk 

 

 

Foreningen intrface – sekretariat 

 

Sally Thorhauge, sally.thorhauge@gmail.com 

Ole Puggaard, Danmarks Industrimuseum, ole@puggaard.nu

Foreningen intrface tlf. 4020 0055

 

 

intrface MIDT

 

Gymnasier 

 

Egå Gymnasium (8912 4262)

Martin Ingemann Hansen, rektor, dansk, samfundsfag mi@egaa-gym.dk

Lise Mark, billedkunst, engelsk, lm@egaa-gym.dk

Kirsten Skov, dansk, mediefag, ks@egaa-gym.dk

Cathrine Gad, dansk, idræt, cg@egaa-gym.dk

Grenaa Gymnasium (8758 4050)

Helene Bendorff Kristensen, rektor hbk@grenaa-gym.dk

 

Holstebro Gymnasium (9741 4222)

Peter Damgaard Lund, rektor dl@hogym.dk

Sarah Brems Thayer, historie, engelsk, st@hogym.dk

Ane Charlotte Sølvsten, billedkunst, dansk, cs@hogym.dk

 

Horsens Gymnasium (7625 1500)

Henriette H. Andersen, rektor, samfundsfag, erhvervsøkonomi, an@horsensgym.dk

Elsebeth Petersen, fysik, matematik ep@horsensgym.dk

Gorm Gjessing, historie, idræt gg@horsensgym.dk 

John Pedersen, historie, samfundsfag, jp@horsensgym.dk 

  

Horsens HF & VUC (7929 5000)

Dinna Balling, rektor, db@horsenshfogvuc.dk

Trine Aasø Rasmussen, engelsk, billedkunst, design, tr@horsenshfogvuc.dk

 

Horsens Statsskole og HF (75629033)

Flemming Steen Jensen, rektor, dansk, psykologi, fs@hs-gym.dk

Elisa Andersen, dansk, historie, latin, ea@hs-gym.dk

Marselisborg Gymnasium (8626 6200)

Dan Mikkelsen, idræt, historie, dm@mgym.dk

Jens Aarup Rasmussen, historie og oldtidskundskab, jr@mgym.dk

Kirsten Skov, dansk, mediefag, rektor, ks@mgym.dk

 

Paderup Gymnasium (8641 6677)

Helge Haahr, historie, dansk, hh@paderup-gym.dk

Anne-Mette Munk Marker, samfundsfag, filosofi, Ma@paderup-gym.dk

Janni Skovvang, historie, latin, religion, js@paderup-gym.dk

Tina Maimburg, historie, fransk, tm@paderup-gym.dk

  

Randers Statsskole (8641 0844):

Lone Nørdam Jespersen, engelsk, dansk, fe@rs-gym.dk

Lene Feldstein, samfundsfag, historie, fe@rs-gym.dk

 

Risskov Gymnasium (8621 4077)

Katrine Charlotte Busk, historie og billedkunst, bu@risskov-gym.dk

Kirsten Elers Koch, historie, idræt, filosofi, ek@risskov-gym.dk

Skanderborg Gymnasium (8652 2333)

Jakob Thulesen Dahl, rektor, jd@skanderborg-gym.dk

Morten Munk, historie, samfundsfag, mu@skanderborg-gym.dk

Peter Langberg, naturgeografi, pl@skanderborg-gym.dk

 

Struer Statsgymnasium (9785 4300)

Majken Miller, historie, idræt, mmi@stgym.dk

Erling Høiberg, historie, dansk, eho@stgym.dk

Jesper Nørgaard Andersen, fysik, matematik, jna@stgym.dk

 

Tradium, Randers HHX (7011 1010)

Dorte Wettergreen Mulvad, studierektor, dwm@tradium.dk

Anne Frøkiær, dansk, medievidenskab, anne.froekiaer@tradium.dk

Karin Pedersen, dansk, historie, kpe@tradium.dk

 

Tørring Gymnasium (7580 1844)

Ella Østergaard, billedkunst, engelsk, eø@toering-gym.dk

Frank Grønlund Jørgensen, biologi, fysik, fg@toering-gym.dk

Inger Lehmann, engelsk, spansk, il@toerring-gym.dk

 

Vestjydsk Gymnasium Tarm (VGT): (9737 1833)

John Frederiksen, vicerektor, historie, geografi, erhvervsøkonomi, jf@vgt.dk

Peter Roesgaard, historie, idræt, pr@vgt.dk

 

Viborg Gymnasium og HF (8667 1533)

Lise Markussen, rektor, spansk, engelsk, samfundsfag li@vghf.dk

Ditte Skovgaard-Hansen, billedkunst, dansk, ds@vghf.dk

Henrik Damgaard Andersen, historie, ha@vghf.dk

 

Viby Gymnasium og HF (8734 8000)

Birgit Grunnet, religion, oldtidskundskab, dansk, gr@vibygym.dk

Sanne Fredsted, oldtidskundskab, sf@vibygym.dk

Anne Munk Højte, samfundsfag, historie, erhvervsøkonomi, ah@vibygym.dk

  

Aarhus Katedralskole (8912 3400)

Lone Eibye Mikkelsen, rektor, fransk, erhvervsøkonomi, le@akat.dk

Karen Kolding, historie, psykologi, kk@akat.dk

Karen Vibe-Pedersen, biologi, kemi, fysik, naturfag, vp@akat.dk

Anders Ølgaard Larse, en, fi, al@akat.dk

Per Overgaard, it, la, old, ov@akat.dk

Niels Jørgensen, historie, fysik, nj@akat.dk

Lene Ipsen, græsk, historie, oldtidskundskab, ip@akat.dk

Mette Wilkens, billedkunst, engelsk, mw@akat.dk

 

 

Museer

Antikmuseet (8942 2289)

Vinnie Nørskov, museumsleder, klavn@cas.au.dk

 

Danmarks Industrimuseum (7562 0788)

David Olsen, david.olsen@industrimuseet.dk

 

Det grønne Museum (8648 3444)

Anna Bjerrekær, museumsleder, ab@dgmuseum.dk

Rasmus Amtkjær, ra@dgmuseum.dk  

 

Energimuseet (8668 4211)

Jytte Thorndahl, jt@energimuseet.dk

Maria Schaldemose Kristensen, msk@energimuseet.dk

 

Gl. Estrup Herregårdsmuseet (8648 3001)

Britta Andersen, museumsleder, ba@gammelestrup.dk

Stine Lucia Rasmussen, slr@gammelestrup.dk

Helle Ingerslev Kristensen, hik@gammelestrup.dk

 

HEART Kunstmuseum (9712 1033))

Anja Lemcke Stær, als@heartmus.dk

 

Holstebro Museum (9611 5010))

Ingeborg Svennevig, museumsleder, ingeborg.svennevig@holstebro-muusem.dk

Ann Bodilsen, ann.bodilsen@holstebro-museum.dk

 

Horsens Museum / Fængselsmuseet (21288648)

Maria Berg Briese, mbbr@horsens.dk

Anne Katrine Nagel Christensen, aknc@horsens.dk

 

Kvindemuseet (8618 6470)

Anne Svenning, as@kvindemuseet.dk

Julie Rokkjær Birch, museumsleder jrb@kvindemuseet.dk

 

Museum Ovartaci

Mia Lejsted, mia@ovartaci.dkmia.bone@pås.rm.dk

 

Museum Østjylland (8712 2600):

Helle Lebahn Bentzen, hlb@museumoj.dk

Inger Marie Hyldgaard, imh@museumoj.dk

Tina Bjerregaard, tb@museumoj.dk  

Naturhistorisk Museum  (8612 9777)

Pernille Mølgaard Andersen, pma@naturhist.dk

 

Ringkøbing-Skjern Museum (9736 2343)

Mette Bjerrum Jensen, museumsleder, mbj@levendehistorie.dk

Christian Ringskou, cr@levendehistorie.dk

Mette Bjørg Karup Frederiksen, mbkf@levendehistorie.dk

 

Skanderborg Museum (8652 2499)

Lene-Høst Madsen, museumsleder, lhm@skanderborgmuseum.dk

Charlotte Abildgaard Paulsen, cap@skanderborgmuseum.dk

 

Skovgaard Museet (8662 3975)

Anne-Mette Villumsen, amv@skovgaardmuseet.dk

Cecilie Asaa, ca@skovgaardmuseet.dk

 

Steno Museet/Science Museerne Aarhus Universitet (8715 5415)

Kamma Lauridsen, kamma.lauridsen@si.au.dk

 

Struer Museum (9785 1311)

Jesper Bækgaard, museumsleder, jesper@struermuseum.dk

Majken S. Høgh, majken@struermuseum.dk 

 

Viborg Museum (8787 3838)

Brian Wiborg, brwi@viborg.dk

Peter H. Iversen, pei@viborg.dk

Dan Ersted Møller, dem@viborg.dk

Rikke Johansen Smidt, rij@viborg.dk

intrface NORD

Gymnasier

 

Hasseris Gymnasium (9632 7110)

Ole Droob, rektor,  od@hasseris-gym.dk

Pia Blendvig, billedkunst, pb@hasseris-gym.dk

Støvring Gymnasium (9837 3511)

Svend F. Sørensen, ehverversøkonomi, historie, sfs@sgy.dk 

Tradium HHX Mariagerfjord (7011 1010)

Anette Skovlykke Nielsen, ani@tradium.dk

  

Aalborg Katedralskole (9631 3770)

John William Riedel, engelsk, historie, jr@aalkat-gym.dk 

Museer

GASmuseet (5371 5120)

Hanne Thomsen, museumsleder, hanne@gasmuseet.dk

 

KUNSTEN (9982 4100)

Stinna Toft Hald, stoh-kultur@aalborg.dk

Peter Juul, pjj@kunsten.dk

 

Museet for Thy og Vester Hanherred/Thisted Museum (9792 0577)

Jytte Nielsen jytte@thistedmuseum.dk

Charlotte Boje Andersen, charlotte@thistedmuseum.dk

Regan Vest (Nordjyllands Historiske Museum), (9931 7400)

Bodil Frandsen, bodil.frandsen@aalborg.dk

 

 

intrface SYD

Gymnasier 

 

Rybners Gymnasium (7913 4511)

Renate Schröder-Petersen, rsp@rybners.dk

 

Rødkilde Gymnasium (7582 0488)

Kirsten Kortnum, rektor, kn@roedkilde-gym.dk

Bodil Bruhn, historie, billedkunst, bb@roedkilde-gym.dk

 

Varde Gymnasium (7522 1611)

Per Eslund, tysk, historie, pe@vardegymnasium.dk

Lone Hansen, biologi, bioteknologi, kemi, lh@varde-gym.dk

Frederik Højberg, Nielsen, biologi, bioteknologi, kemi, fn@varde-gym.dk

 

Museer

Billund Museum (7972 7490)

Ole Bisbjerg, konstitueret leder, obi@billund.dk

Anna Louise Siggaard, als@billund.dk 

Center for Bevaring af Kulturarv – Konserveringscentret Vejle (7662 1155)

Lise Ræder Knudsen, leder, lrk@konsv.dk

 

Give-Egnens Museum  (7573 9375)

Mette Vibjerg Hansen, mvh@gem.dk

Museet på Sønderskov (7538 3866)

Bo Ejstrud, museumsleder, be@sonderskov.dk

Lars Grundvad, lg@sonderskov.dk

Martin Egelund Poulsen, mep@sonderskov.dk 

Vardemuseerne (7522 0877)

Anja Høegh, ah@vardemuseum.dk

Pernille Østergaard Sørensen, pos@vardemuseum.dk 

Anders Bloksgaard Poulsen, abp@varedemuseum.dk

 

 

intrface SJÆLLAND

Gymnasier

 

Københavns Åbne Gymnasium (3646 3350)

Maya Müller, historie, religion, mm@kg.dk

Dres Bertelsen, historie, idræt, db@kg.dk

Michael Thing, innovation, historie, idræt, mit@kg.dk 

 

Midtsjællands Gymnasium (5768 1140)

Janne Gjerløv, matematik, fysik, kemi, jg@msg-gym.dk

Camilla Munch-Hansen, dansk, religion, mh@msg-gym.dk

Vibeke Stabel Schmidt, engelsk, billedkunst, vs@msg-gym.dk

Anne-Mette Petersen, historie, religion, ap@msg-gym.dk

 

Slagelse Gymnasium og HF (5855 5959)

Lotte Büchert, rektor, spansk, oldtidskundskab, lb@slagelse-gym.dk

  

Museer

Andelslandsbyen Nyvang (5943 4030)

Rikke Klith Jensen, rkj@andelslandsbyen.dk

Vikingeborgen Trelleborg ( 58 54 95 06) 

Anne Knabe Sørensen, aks@natmus.dk

Jacob Nyborg Andreassen, jna@natmus.dk

 

Øhavsmuseet (2261 3358)

Mette Broch Jakobsen, mbj@ohavsmuseet.dk